PortalGastro.pl

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!
Ten serwis, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia, w związku z czym nie należy ich udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.

alkohol info
Miniaturka

Podstawowy podział piw i dań

Piwa goryczkowe, takie jak IPA czy Lager Wiedeński zawsze bezpiecznie jest podać w towarzystwie mięs, serów, orzechów, czy innych kruchych przekąsek.

Im więcej w piwie będzie aromatów wnoszonych np. przez amerykańskie chmiele (IPA) czy ciemne słody (Czerwony Lager) tym potrawy powinny być bardziej pikantne i aromatyczne.

Ilość goryczki w piwie mierzona jednostkami IBU sugeruje nam jak tłuste lub pełne w smaku może być danie. Im cięższa kuchnia, tym bardziej goryczkowe piwo powinniśmy wybrać. Goryczka świetnie przemyje i orzeźwi kubki smakowe, dzięki czemu nasze danie będzie smakowało jeszcze lepiej. 



Piwa słodowe, pszeniczne, takie jak Weizen lub Złote Pszeniczne, charakteryzują się brakiem goryczki i wyraźną, zbożowo – owocową pełnią. Najlepiej podać je w towarzystwie ryb, owoców morza, drobiu, makaronów, pizzy i innych dań kuchni włoskiej.

Jeżeli jednak w pizzy przeważała  będzie ilość boczku, kiełbasy i mięsa, to od razu powinniśmy wrócić do punktu pierwszego po piwo z wyraźną goryczką. Chodzi o to, by piwo jak najlepiej dopasować do cech, które w potrawie dominują.

Piwa ciemne jak Schwarzbier i Porter Bałtycki to trunki niezwykle aromatyczne i pełne w smaku. Słyną z nut kawy, karmelu i czekolady, toteż bez wahania możemy je podać z większością czekoladowych deserów.

Należy jednak pamiętać, że poza bukietem piwa te posiadają także zdecydowaną goryczkę pochodzącą z łuski palonych słodów. A zatem będą idealnie pasowały do dojrzewających, tłustych serów o intensywnym smaku, śmietanowych sosów, a także dziczyzny i pasztetów.

Piwa z dodatkiem czerwonych owoców, takie jak Cherry Ale dobrze smakują z  sushi, cielęciną, drobiem oraz wszelkimi połączeniami białego mięsa i owoców.

 

Ostatni etap: komponowanie menu 

W ten sposób możemy uporządkować sobie piwny świat i sprawnie dopasować go do każdego menu.

Kawałek pieczonego kurczaka na zimno i kilka zielonych oliwek w towarzystwie piwa Książęce Złote Pszeniczne mogą zamienić się w danie tygodnia. 

Szybka sałatka z rukoli, orzechów i gruszki aż się prosi o sięgnięcie po Czerwonego Lagera. 

Do mocnych, ciemnych piw, takich jak Porter Bałtycki idealnie sprawdzi się prosta przekąska – kozi ser ze świeżo mieloną kawą i miodem. 

A w porze lunchowej najlepiej pomyśleć o Książęcym Cherry Ale oraz porcji ulubionego sushi.

Komponujcie i serwujcie! A przede wszystkim zaskakujcie swoich klientów!

Powodzenia!