PortalGastro.pl

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!
Ten serwis, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia, w związku z czym nie należy ich udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.

alkohol info

Nowe zasady i ograniczenia dla gastronomii

W związku z rozwojem pandemii covid-19 w Polsce rząd wprowadził nowe restrykcje. Sprawdź jak w obecnej sytuacji mogą funkcjonować lokale gastronomiczne.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19 od soboty 24 października br. w życie weszły nowe zasady i ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych. Obostrzenia będą obowiązywać przez okres 2 tygodni, z możliwością przedłużenia jeżeli nie zmniejszy się liczba dziennych nowych zakażeń.

1. Działalność stacjonarna

W czerwonej strefie obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji.

 

2. Restauracja hotelowe

Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących w hotelu przez co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.). 

 

3. Sprzedaż na wynos i na dowóz

Lokale gastronomiczne mogą prowadzić działalność polegającą na sprzedaży posiłków na wynos oraz na dowóz z uwzględnieniem zasad epidemiologiczno-sanitarnych. W ramach takiej usługi możliwa jest również sprzedaż wszystkich napojów bezalkoholowych, w tym piw bezalkoholowych. 

4. Rządowe wsparcie dla gastronomi

Premier Morawiecki zapowiedział pomoc dla przedsiębiorstw, także z branży gastronomicznej. Ma ona opierać się m.in. na świadczeniach postojowych i zwolnieniu z ZUS. Szczegóły dotyczące form wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż gospodarki zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Na Portalu Gastro na bieżąco będziemy informować o możliwościach uzyskania wsparcia oraz zmianach zasad bezpieczeństwa wprowadzanych przez rząd.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Zobacz także

COVID-19

2020-11-02

Powrót trudnych czasów dla gastronomii

Niestety, stało się, to, czego obawiali się gastronomowie w całej Polsce. Po kilku miesiącach oddechu i wzmożonej pracy kawiarni i restauracji w okresie letnim znów musimy mierzyć się z częściowym zamknięciem lokali, póki co na dwa tygodnie.

Piwo

2020-03-18

NIC NIE POBIJE ORYGINAŁU

PILSNER URQUELL Z NOWĄ KAMPANIĄ REKLAMOWĄ „NIC NIE POBIJE ORYGINAŁU”

Ciekawostki

2018-10-30

Raport CSR Kompanii Piwowarskiej z główną nagrodą

Najnowszy raport CSR Kompanii Piwowarskiej zdobył główną nagrodę jury dziennikarskiego w 12. edycji prestiżowego konkursu „Raporty Społeczne” organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę Deloitte.